Pro knihovny

V této sekci Vás budeme informovat o aktualitách a novinkách z oboru.

Uvolnění provozu knihoven od 12. 4. 2021


Čtenáři mohou vstupovat do prostor knihovny, ale musí dodržovat jistá pravidla:

- 1 osoba na 15 m²

- rozestupy, respirátory, dezinfekce

- omezení pobytu v knihovně na minimum


Vstup k nám na regionální oddělení:

- je povolen, platí stále ohlášení předem a pouze jeden knihovník ve stejný čas

- je potřeba předložit negativní test na COVID nejvýše 7 dní starý

- pouze odvézt nebo přivézt výměnný fond je možné i bez testu – přebereme u hlavních dveří knihovny


Všichni knihovníci Měk Znojmo jsou každý týden testovaní.


Březen - měsíc čtenářů 2021

 
I v této složité době Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje dvanáctý ročník akce Březen - měsíc čtenářů. Logo BMČ pro vaši potřebu si můžete stáhnout z goo.gl/YHQew. SKIP pro tuto akci vydává krásný plakát, který si můžete vyzvednout v krajských knihovnách. Za pomoc s distribucí plakátů všem krajským knihovnám velmi děkujeme. Tento rok bude hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách udržitelnost. V České republice vznikla v roce 2019 pracovní skupina Udržitelnost v knihovnách https://udrzitelna.knihovna.cz/ . Jejím cílem je prozkoumat role českých knihoven v naplňování cílů udržitelného rozvoje a pomoci jim je rozvíjet, prohlubovat a komunikovat veřejnosti i zřizovatelům.

Celostátní knihovnickou kampaň Čtenář roku vyhlašuje již od roku 2011 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Cílem této kampaně je posilovat společenský význam a prestiž četby a oceňovat ty, kteří služeb knihovny nejvíce využívají. V desátém ročníku hledáme největšího E-ČTENÁŘE v našich knihovnách. Hlavním kritériem hodnocení bude celkový počet vypůjčených e-knih za rok 2020. Doporučujeme, aby si každá přihlášená knihovna vedle těchto základních kritérií zvolila podle své potřeby ještě další hlediska pro svého nejlepšího E-ČTENÁŘE.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků https://skipcr.cz/ ve spolupráci se Svazem českých knihkupců a nakladatelů https://www.sckn.cz/ hledá v rámci projektu Nejlepší knihy dětem https://www.nejlepsiknihydetem.cz/ nejlepší dětskou knihu za léta 2019/2020. Výroční katalog Nejlepší knihy dětem vyšel již poosmé, a stejně jako v předchozích ročnících nabízí kurátorský výběr toho nejnápaditějšího, co se v posledním roce na českém knižním trhu v oblasti původní tvorby pro děti a mládež urodilo. Na webu projektu jsou UKÁZKY všech knih https://www.nejlepsiknihydetem.cz/, katalog je ke stažení na webu projektu, nebo k osobnímu vyzvednutí u nás v Klementinu. V anketě můžete vybrat až tři knihy, které by podle vás měl každý předškolák i školák přečíst. Pokud vám v nabídce nějaká česká kniha chybí, doplňte ji do formuláře níže. Vyplněním ankety a odesláním svých údajů se zároveň zúčastníte soutěže o kupony na nákup knih v hodnotě 5 000 Kč, 3 000 Kč a 2000 Kč. Nejlepší dětské knihy budou vyhlášeny v rámci kampaně Březen měsíc čtenářů 2021.
Formulář ankety -

Knihovny své akce mohou registrovat na - http://www.brezenmesicctenaru.cz/registrace/ 


Provoz knihoven od pondělí 15. 2. 2021 + výměnný fond


Vláda s účinností ode dne 15. února 2021 od 00:00 hod. do dne 28. února 2021 do 23:59 hod. omezuje

provoz knihoven tak, že se zakazuje jiný výdej než předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko nebo bezkontaktně; při jiném než bezkontaktním předání výpůjček se doporučuje používat respirátor bez výdechového ventilu alespoň třídy FFP2 nebo KN95.

Pokud byste měli zájem přijet si pro výměnný fond, zavolejte nebo napište e-mail dopředu a my vám ho nachystáme (můžete si napsat i požadavky, co přesně byste chtěli půjčit). Zatím není možné, abyste si ho vybírali sami.

Jen si prosím přivezte vlastní krabice. Výměnný fond lze při té příležitosti i vracet.

Ke konci února už budeme nejspíš výměnný fond i rozvážet, takže si můžete začít psát i o tuto službu.


Informace z Ministerstva zdravotnictví k provozu knihoven od 27. 12. 2020

Účinným krizovým opatřením (usnesení vlády ČR č. 1376) se podle čl. II bodu 6. omezuje provoz knihoven tak, že se zakazuje provádět výdej výpůjček a jejich vracení jinak než bezkontaktně, přičemž způsob výdeje/vrácení výpůjček není usnesením vlády ČR č. 1376 dále upraven.


Ukončení letošního rozvozu VF


Pro letošní rok ukončujeme rozvoz výměnného fondu, budeme opět jezdit nejspíš na přelomu února a března příštího roku. Je však možnost si výměnný fond objednat a vyzvednout u nás v knihovně. Také si knihy můžete přijet vybrat sami – vstup na oddělení je ale omezený na jednoho knihovníka, takže prosím, abyste předem zavolali a domluvili se s námi.


Pozvánka na on-line workshop se spisovatelkou Klárou Smolíkovou

Zveme Vás na on-line workshop určený pro knihovníky a pedagogické pracovníky MŠ a ZŠ (1. i 2. stupně) zaměřený na TVORBU PRACOVNÍCH LISTŮ.
Termín konání: 8. 12. 2020 14:00 - 17:30
Lektorka: Mgr. Klára Smolíková
Prosíme o potvrzení účasti nejpozději do 7. 12. 2020 do 12:00.
Kontaktní osoba: Mgr. Monika Mandátová, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel.: 775 975 004
Zájemcům zašleme před začátkem odkaz k on-line připojení.
Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Pozvánka Smolíková.pdf)Pozvánka[ ]352 kB

Výměnný fond

Od 23. 11. 2020 je možnost se PO DOMLUVĚ zastavit u nás v knihovně a vyzvednout si zde výměnný fond, obalené knihy atd. Zatím stále není možné si knihy přijít vybírat osobně. V případě požadavků stačí napsat e-mail – doporučujeme využít katalog https://baze.knihovnazn.cz/katalog/region/ zda máme vybrané knihy k dispozici.
PŘIPOMÍNÁME 3R – roušky, rozestupy, ruce (dezinfekce)

 

Knihovny jsou od 22. 10. 2020 uzavřeny


Podle rozhodnutí vlády mají být knihovny od 22. 10. 2020 uzavřeny. Plné znění všech nařízení najdete na

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-21--rijna-2020-184363/

Doporučujeme si také pečlivě přečíst „Krizové opatření o zákazu volného pohybu osob“  https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pohyb-osob-1078.pdf

Doporučujeme, pokud uvažujete o nějakých experimentálních službách s dodáváním knih, abyste své záměry vždy konzultovali se svým zřizovatelem a ještě lépe s místně příslušným hygienikem a získali od nich souhlas.

Na závěr zdůrazňujeme: hlavním smyslem všech opatření je omezení pohybu a vzájemných kontaktů.

Strana 1 z 21