Proběhlo: Noc s Andersenem 22. 3. 2024

V pátek 22. března 2024 proběhla na dětském oddělení tradiční "Noc s Andersenem". V letošním roce nás navštívila třída 5.B z odloučeného pracoviště Jubilejní park Základní školy Václavské náměstí Znojmo. Téma našeho programu jsme tentokrát zvolili bylinky. Inspirací nám byla čerstvě vydaná kniha známé dětské spisovatelky Lucie Hlavinkové - Bylinková babička. Děti se na začátku dozvěděly spoustu zajímavých informací o spisovateli H. CH. Andersenovi. Poté jsme je seznámili s nejznámějšími léčivými i nebezpečnými bylinami. Svoje znalosti si mohli ověřit prostřednictvím her, kvízů a různých poznávaček. Nechyběla ani tradiční procházka nočním městem s baterkami a krátké zastavení u Rotundy svaté Kateřiny. Po návratu do knihovny si děti zahrály hry dle svého výběru a mohly si tak v knihovně dokonce zastřílet na duchy. Tentokrát neproběhlo nocování v prostorách knihovny, ale kolem půl 10. hodiny večer jsme se všichni rozešli do svých postelí.

Noc s Andersenem 22. 3. 2024   Noc s Andersenem 22. 3. 2024   Noc s Andersenem 22. 3. 2024   Noc s Andersenem 22. 3. 2024
Noc s Andersenem 22. 3. 2024   Noc s Andersenem 22. 3. 2024   Noc s Andersenem 22. 3. 2024   Noc s Andersenem 22. 3. 2024

Proběhlo: Čtenářka roku 2023

Čtenářkou roku 2023 se stala Vendulka Křížová, letošní prvňačka, kterou do knihovny přivedla maminka již v batolecím věku. Vendulka nejdříve četla jen obrázky a poslouchala čtení od dospěláků kolem sebe a hledala knížky spíše podle obrázků než obsahu. Dnes již umí číst, do knihovny chodí pravidelně a vybírá si knihy úplně sama. 
Na slavnostním předávání ocenění, které proběhlo 20.3.2024, před publikem odvážně přečetla úryvek ze své oblíbené knížky o prasátku. Moc rádi jsme se zaposlouchali. Děkujeme za krásné zahájení předávání ocenění naší literární soutěže. Ještě jednou gratulujeme vítězce a těšíme se na další milou návštěvu.

Čtenářka roku 2023   Čtenářka roku 2023   Čtenářka roku 2023  
Čtenářka roku 2023   Čtenářka roku 2023

Proběhlo: Doba ledová v dětském oddělení

O jarních prázdninách dětské oddělení uskutečnilo program pro děti ze Střediska volného času. Hlavním tématem byla doba ledová. Děti si pomocí kouzelného sluchátka přivolaly pana archeologa Martina Fojtíka, který pracuje jako knihovník v oddělení pro dospělé čtenáře. Ten si pro ně připravil spoustu obrázkových i skutečných ukázek. Nechybělo ani množství tematicky laděných knih. Na závěr si děti vyrobily vlastní neandrtálskou podobiznu a vymysleli si i speciální jména. 

20240206 084414   20240206 093619   20240206 104802  
20240206 105602   Doba ledova web 4

Trénujeme paměť spolu - mezigenerační hrátky s pamětí

V rámci národního týdne manželství zveme malé i velké děti, rodiče i prarodiče na mezigenerační hrátky s pamětí Trénujeme paměť spolu.

Trénujeme paměť spolu.pdf
Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Trénujeme paměť spolu.pdf)Pozvánka v PDF[ ]181 kB

Prázdniny v knihovně

V průběhu letních prázdnin 2023 proběhlo v oddělení pro děti a mládež osm programů pod názvem „Prázdniny v knihovně“, které byly určeny dětským čtenářům i těm úplně malým.

Aby si z pestré nabídky mohl vybrat opravdu každý, bylo každé setkání zaměřeno na různé téma. Návštěvníci tak měli příležitost zaposlouchat se do zajímavých pohádek, naučit se něco nového při plnění různých úkolů a her, vyzkoušet, jaká kouzla jdou dělat s obyčejnou baterkou, naprogramovat různé roboty, nebo si společně zazpívat.  Na své si přišli i příznivci komiksu a menší děti se seznámily s novou nabídkou didaktických hraček a her pod názvem „Lekotéka“, které podporují rozvoj jemné motoriky, zrakového, prostorového, hmatového vnímání a logického myšlení.

Prázdninového cyklu programů se zúčastnilo celkem 160 malých i velkých návštěvníků.

Prázdniny v knihovně   Prázdniny v knihovně   Prázdniny v knihovně
Prázdniny v knihovně   Prázdniny v knihovně   Prázdniny v knihovně
Prázdniny v knihovně   Prázdniny v knihovně

Roboti v knihovně

Malí i velcí návštěvníci si včera vyzkoušeli naprogramovat Bee-boty (ručně tlačítky), ozoboty (kreslením čar a kódů na papír) a také edukační hru Scottie Go! Ta je pro starší děti, které už znají základy matematiky. K sestavení cesty je potřeba poskládat puzzle dílky se znaky a čísly, a pomocí aplikace v tabletu zjistit, zda je vše správně.
Příští čtvrtek 27.7.2023 se přijďte přesvědčit, že v mnohých knížkách je ukrytá hudba a zpěv. Setkáme se v 10:00 v oddělení pro děti.

Roboti v knihovně   Roboti v knihovně   Roboti v knihovně

Kouzelná baterka

I s obyčejnou baterkou se dají dělat kouzla. 13. července se o tom přesvědčili malí i velcí účastníci dopoledního programu dětského oddělení.

Kouzelná baterka   Kouzelná baterka
Kouzelná baterka   Kouzelná baterka