30 let Knihovny rakouské literatury ve Znojmě

V pondělí 4. dubna 2022 jsme v Městské knihovně Znojmo zažili velkou radost – Knihovna rakouské literatury (KRL) slavila 30 let od svého založení.

Při této příležitosti naši knihovnu navštívil a svou řeč pronesl Dr. Andreas Schmidinger, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze. Za léta fungování KRL poděkoval starosta města Znojma Ing. Jakub Malačka, MBA. Všem hostům, ale také bývalým i současným kolegyním a kolegům vyjádřila svůj vděk ředitelka knihovny Mgr. Jana Sikorová. Speciální poděkování pak patřilo bývalé ředitelce knihovny Mgr. Marii Kratochvilové, která se bohužel oslavy nemohla zúčastnit.

Přítomna byla i celá řada dalších osobností spjatých s KRL: například bývalá ředitelka Věra Mašková, Marianne Rynda ze Spolkového ministerstva evropských a mezinárodních věcí Rakouské republiky nebo Irena (malířka a ilustrátorka) a Milan (česko-rakouský spisovatel) Ráčkovi.

Oslavu třiceti let Knihovny rakouské literatury zpestřilo vystoupení pěveckého sboru Carmina Clara pod vedením sbormistryně Ludmily Piknerové. Také Carmina Clara dovršila třicet let svého fungování, a tak se tímto milým způsobem k oslavám připojila.

V rámci doprovodného programu nám přečetl ze své básnické sbírky Manifest Múzismu v češtině a němčině česko-rakouský básník a překladatel Ondřej Cikán.

V prostorách knihovny jsme dále uspořádali výstavu Slavní „čeští“ Rakušané, kterou zahájil její autor Ing. Jiří Králík. Následně si hosté mohli prohlédnout vystavené panely o významných osobnostech a nabídnout si drobné občerstvení.

Díky patří překladatelům večera Ing. Šárce Janě Janderkové a Mgr. Lukáši Davidovi.

Večerem provedla knihovnice Knihovny rakouské literatury Mgr. Blanka Hálová.

Výstavu můžete v Městské knihovně Znojmo navštívit zdarma po celý měsíc duben. Jste srdečně zváni.

30 let Knihovny rakouské literatury ve Znojmě   30 let Knihovny rakouské literatury ve Znojmě   30 let Knihovny rakouské literatury ve ZnojměMgr. Lukáš David (vlevo) a Dr. Andreas Schmidinger, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze   Pěvecký sbor Carmina Clara pod vedením sbormistryně Ludmily Piknerové   Česko-rakouský básník a překladatel Ondřej Cikán30 let Knihovny rakouské literatury ve Znojmě   30 let Knihovny rakouské literatury ve Znojmě