Vítězslav KocourekVítězslav Kocourek – 100. výročí narození
* 3. 8. 1920
† 30. 12. 1995
Prozaik, básník, překladatel, literární historik, autor knih pro děti a mládež. Je autorem knih Za pohádkou kolem světa, Se zvířátky kolem světa, vydal také encyklopedii Vesmír, Země, člověk - a my děti.


Hans Christian AndersenHans Christian Andersen – 145. výročí úmrtí
* 2. 4. 1805
† 4. 8. 1875
Hans Christian Andersen  byl dánský spisovatel, proslul především jako jeden z největších světových pohádkářů. Mnohé z jeho 156 pohádek se staly již klasikou (Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařův slavík, Císařovy nové šaty, Statečný cínový vojáček, Křesadlo a Malá mořská víla).

 
 
 
 
František LazeckýFrantišek Lazecký – 115. výročí narození
* 18. 8. 1905
† 16. 11. 1984
Básník, prozaik, autor knih pro děti a mládež. Mezi knížky pro děti a mládež najdeme Kvítko ze skleněné hory, Černá princezna a ptáček Konypáček, Sedm Janků a drak Sedmihlavec, kouzelnou knihu říkanek pro nejmenší Malinový chodníček.

Michael EndeMichael Ende – 25. výročí úmrtí
* 12. 11. 1925
† 28. 8. 1995
Byl německý spisovatel fantasy a dětské literatury. Jeho nejznámějším dílem je Nekonečný příběh. Populární knihy jsou také Děvčátko Momo a ukradený čas, Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema …

 
Zdeněk AdlaZdeněk Adla – 30. výročí úmrtí
* 1. 6. 1910
† 29. 8. 1990
Byl český spisovatel, novinář, knižní grafik a ilustrátor. Mezi jeho díla patří Obrázky z českých dějin a pověstí, Kouzelníkova zahrada, 100 kapek, Můj prolhaný kůň …
Významné dny:

2. 8. Den suchého zipu

3. 8. Den vodního melounu

12. 8. Mezinárodní den mládeže

13. 8. Den leváků

13. 8. Den šicích strojů

15. 8. Den relaxace

19. 8. Mezinárodní den pirátů

20. 8. Světový den komárů

26. 8. Mezinárodní den psů

28. 8. Evropská noc pro netopýry
Ota PavelOta Pavel – 90. výročí narození
* 2. 7. 1930
† 31. 3. 1973
Vlastním jménem Otto Popper, byl český prozaik, novinář a sportovní
reportér Je autorem sportovních a autobiografických próz s tématy z vlastního dětství. Některé jeho prózy, především Zlatí úhoři a Smrt krásných srnců byly úspěšně zfilmovány. Ze sportovního prostředí napsal knihy: Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Pohádka o Raškovi …
 

Helena ŠmahelováHelena Šmahelová – 110. výročí narození
* 14. 7. 1910
† 5. 11. 1997
Byla spisovatelka próz pro dospělé a zvláště pro děti a mládež. Ve své době byla zřejmě nejčtenější autorkou knihami: Mládí na křídlech, Velké trápení, Magda, Jsem už velká dívka, Bratr a sestra, Dobrá mysl, Já a moji drazí ….


 
 
Antoine de Saint-ExupéryZdeněk Smetana – 95. výročí narození
* 26. 7. 1910
† 25. 2. 2016
Byl český animátor, scenárista a výtvarník. Pracoval ve studiu Bratři v triku.
Za svůj život vytvořil mnoho postaviček a podílel se na animaci oblíbených českých večerníčků. Mezi nejznámější z nich patří Pohádky z mechu a kapradí (Křemílek a Vochomůrka), Rákosníček, Štaflík a Špagetka a Malá čarodějnice, Radovanovy radovánky. Ilustroval také několik knih pro děti.
Významné dny:

2. 7. Světový den UFO

2. 7. Evropský den koupání v řekách

5. 7. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (863) - Státní svátek

5. 7. Mezinárodní den objetí zdarma

6. 7. Den upálení mistra Jana Husa (1415) - Státní svátek

6. 7. Světový den polibku

20. 7. Mezinárodní den šachu

21. 7. Den zmrzliny

29. 7. Mezinárodní den tygrů

30. 7. Mezinárodní den přátelství
Zdeněk AdlaZdeněk Adla – 110 výroční narození
* 1. 6. 1910
† 29. 8. 1990
Český spisovatel, novinář, knižní grafik a ilustrátor. Byl dlouholetým šéfredaktorem časopisu Mateřídouška. Mezi jeho knihy patří například Pejskovy pohádky, Koukej bráško, Můj prolhaný kůň, Obrázky českých dějin…
 

Adolf BornAdolf Born – 90. výroční narození
* 12. 6. 1930
† 22. 5. 2016
Český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné.


 
 


Antoine de Saint-ExupéryAntoine de Saint-Exupéry – 120. výročí narození
* 29. 6. 1900
† 31. 7. 1944
Byl francouzský spisovatel, letec, často je považován také za filozofa a humanistu. Mezi jeho nejznámější dílo patří Malý princ.
Významné dny:

1. 6. Mezinárodní den dětí

2. 6. Mezinárodní den čistého ovzduší     

5. 6. Světový den životního prostředí

5. 6. Mezinárodní den ptačího zpěvu    

8. 6. Mezinárodní den oceánů

10. 6. Významný den ČR – Vyhlazení obce Lidice 1942    

14. 6. Světový den dárců krve

17. 6. Den otců

21. 6. Evropský den hudby

21. 6. Mezinárodní den trpaslíků    

23. 6. Mezinárodní olympijský den

23. 6. Světový den házené

27. 6. Světový den rybářství
Významné dny:

1. 5. Svátek práce

2. 5. Světový den ptačího zpěvu        

3. 5. Den Slunce

4. 5. Den hasičů

8. 5. Den vítězství (1945) -  Státní svátek

10. 5. Den matek    

15. 5. Mezinárodní den rodiny

18. 5. Mezinárodní den muzeí    

20. 5. Mezinárodní den stepu

24. 5. Evropský den parků

23. 5. Světový den želv    

25. 5. Ručníkový den

28. 5. Mezinárodní den počítačů

28. 5. Den koní

30. 5. Svátek sousedů

31. 5. Světový den bez tabáku

31. 5. Den otevírání studánek
Úryvek z povídky Vajíčko od Ludvíka Aškenázyho

Byl jeden člověk, jmenoval se, řekněme, Pokštefl. Chodil před válkou na gymnasium, dokonce klasické, domníval se tudíž, že smyslem života je ono slavné carpe diem. Jiné latinské přísloví si nepamatoval, ale ze dne si utrhl, co se dalo. Rozptyloval se snadno a bujně na cizí účet; jeho záliba byla volat neznámé lidi telefonem a dělat si z nich známá šprťouchlata.  Zvláště si zasedl ten mladík na majitele telefonního přístroje číslo to a to. Jmenoval se Eduard Kohoutek a byl, jak se tehdy říkalo, soukromník. Týden co týden se v pátek ve tři hodiny konal tento telefonní hovor.

„Dobrý den! Dobrý den. Je prosím doma pan Slepička?“ „O, nikoliv!“ odpovídal kultivovaný hlas po krátkém odmlčení, „u telefonu Eduard Kohoutek.“ „Tak Slepička není doma?“ říkával pokaždé s novým úžasem student. „A snesla vám včera vajíčko?“ „Nikoliv, nesnesla,“ odpovídal klidný, zdvořilý hlas. „Máte rád vajíčka, studente?“ „Vejce z duše nenávidím,“ pravil mladík. „Tak to bude asi omyl.“Zavěsil a pak se celý týden těšil, že zase zavolá pana Kohoutka, v pátek ve tři hodiny odpoledne, a bude chtít pana Slepičku.

Pan Eduard Kohoutek byl vždycky stejně přívětivý a sonorní. Neříkal dacane nebo chytráku nebo, což je ještě horší, mladý muži. Sluchátko pokládal decentně.

Student žil, a tudíž stárl. Úspěšně proklouzl pubertou, dozráváním a nakonec zkouškou dospělosti i imatrikulací na fakultě. Hlas se mu ustálil v sytý baryton, dokonce okouzlující. Každé ráno se holil.

Svět, který s ním částečně počítal pro neznámé cíle, pokračoval ve svém nezávislém vývoji. Spadly na něj první bomby, to bylo v Polsku.

Pak přišel 17. listopad 1939 a pan Kohoutek čekal v pátek ve tři hodiny marně. Stručně řečeno, z koncentráku se nedalo telefonovat. Tak se ten mladý muž alespoň v tomhle směru polepšil. Co se s ním všechno stalo, to je jiná povídka anebo román. Trochu měl štěstí, kapánek se v tom naučil chodit, a vůbec, byl to takový neřád. Přežil to. A když se vrátil do Prahy, bylo to jedenáctého května, pátek, za deset minut tři. Řekl si. - Než bych si vymyslel, jak znovu začínat… stejně nic nevymyslím… než bych si tím lámal hlavu, začnu tím, že zavolám pana Kohoutka. Je to jediné číslo, které si pamatuju. Zašel tedy do malé osamělé budky, ještě byla šedivá z války. Ruka se mu třásla, s tím se už nedalo nic dělat. Na tváři se mu objevil výraz oné poťouchlé bujnosti a zlomyslného potěšení. Vytočil číslo.

„Dobrý den,“ řekl. Dobrý den. Je prosím doma pan Slepička?“ řekl, a málem se rozplakal. Na druhé straně někdo dlouho mlčel. Pak řekl: „Tak ty žiješ, uličníku? No, to je báječné.“ „Žiju, pane Kohoutku,“ řekl bývalý student. V tu chvíli pocítil, že do něho skutečně vstupuje život. Pocítil to zvýšeným tepem a radostí až k zalknutí. Uslyšel zpívat své tělo. „Musíte tam přece mít někde slepičku,“ řekl.  Nesnesla vám včera k snídani vajíčko?“ „Ale snesla, snesla,“ pravil starý pan Kohoutek. Včera snesla mrcha. Krásné bílé vajíčko. Přijďte si na ně, pane uličník, uvařím vám je naměkko.“ A to je vlastně všechno, ale kdoví?

Noc s Andersenem
Narodil se 2. dubna 1805 ve městě Odense v Dánsku v domku obuvnického mistra. Otec měl chlapce velmi rád, vyřezával mu hračky ze dřeva, udělal mu loutkové divadlo a hlavně mu předčítal pohádky. Zemřel, když Hansi bylo jedenáct let. Maminka z něho chtěla mít krejčího, ale on toužil se stát hercem. A víte, co udělal? Rozbil své hliněné prasátko a s třinácti tolary v kapse, s divadélkem podpaží a s uzlíkem prádla se ve svých 14 letech vydal dobývat svět a hledat štěstí. Představte si, že je našel. Ale dalo mu to moc a moc práce, učení a trvalo to mnoho a mnoho let.
Když mu bylo 30 let, začal psát pohádky. Ani on ani žádný z jeho přátel netušili, že je možné si získat světovou slávu psaním pohádek. Byl brzy překvapen, jaký ohlas jeho pohádky vzbudily.
Přinášely a stále přináší radost nejen dětem, ale i dospělým. Jeho pohádky znají děti na celém světě. Napsal jich 156.
Představte si děti, že tento slavný pohádkář projížděl naším městem. Bylo to v roce 1834, jel z Vídně přes Znojmo do Prahy. Zaujal ho Loucký klášter. O několik let později opět projížděl Znojmem /1841/ a při druhé cestě si do svého deníku zaznamenal – Znojmo má velkou věž s osmi menšími kolem a pod ní na náměstí se konají trhy.
Zemřel v 70 letech 4. srpna v roce 1875. (současník naší Boženy Němcové).

Vzpomínky na velkého pohádkáře   Vzpomínky na velkého pohádkáře  Vzpomínky na velkého pohádkáře
     
         Vzpomínky na velkého pohádkáře   015 Vzpomínky na velkého pohádkáře       
     
 Vzpomínky na velkého pohádkáře       Vzpomínky na velkého pohádkáře 
     
 Vzpomínky na velkého pohádkáře  Vzpomínky na velkého pohádkáře Vzpomínky na velkého pohádkáře 
     
 Vzpomínky na velkého pohádkáře       Vzpomínky na velkého pohádkáře
     
 Vzpomínky na velkého pohádkáře  Vzpomínky na velkého pohádkáře Vzpomínky na velkého pohádkáře 
Významné dny:

1. 11. Svátek Všech svatých

2. 11. Památka zesnulých

5. 11. Mezinárodní den romského jazyka

13. 11. Mezinárodní den nevidomých

13. 11. Světový den laskavosti

14. 11. Den bez aut

16. 11. Mezinárodní den tolerance

17. 11. Státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii

17. 11. Mezinárodní den studenstva

17. 11. Mezinárodní nekuřácký den

19. 11. Světový den toalet

20. 11. Světový den dětí

21. 11. Světový den pozdravů

21. 11. Světový den televize

25. 11. Mezinárodní den bez nákupů