Poznáš z které knihy pochází tato ukázka?

Poznáš autora tohoto úryvku?  

Správnou odpověď - najdeš za měsíc zde.

Odpovědi zasílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kdo je autorem knihy?

Nápověda – Čenda, Mirek a spol.

Tak jak mi potom vysvětlíš,“ řekla zvýšeným hlasem máma, „že se žádný výlet nekonal? Tos Boříkovi naletěl, nebo jsi ho snad kryl?“
(…)
„Dobře,“ řekl statečně táta, „povím ti tedy pravdu. Já jsem Boříka kryl.“
„Ale z jakého důvodu?!“ zvolala nechápavě máma.
„Poněvadž za to nemůže.“
„Za co nemůže?!“
„Že je v tom věku,“ řekl otec, „kdy kluci potřebují mít svou partu. Ale tomu ty nemůžeš rozumět.“
„Proč bych nemohla?“ podivila se máma. „Jenže rodina by snad měla být přednější, ne?!“
„Rodina,“ řekla táta, „je rodina. A kamarádi jsou zase kamarádi. Tohle se prostě do jednoho pytle házet nedá a ženský tomu nemůžou rozumět, protože jsou ženský.“
Kdo je autorem veršovaných pohádek, které najdeme v knize?
 / nápověda 14:2=7/

Jak to bylo, pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou mezi poli
pípá, pípá, nožky bolí.

Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal:

Správná odpověď: František Hrubín

Dnes jsem narazil při pátrání v knihovně na opravdovou lahůdku. Pomůžete mi odhalit pachatele / autora/?!

Zuzanka šla domů nejistě, opatrně, skoro po špičkách. Rozhlížela se na všechny strany.
„Všude kolem nás číhají rozkmotřidla… Hádáci, Příci, Urážové, Kliduvzalové, Chamtíci…“ vířila jí hlavou profesorova slova a bylo jí z toho všelijak. „A Jitce se ovinula kolem krku hnusná Hadí Záviďka!“ To ji děsilo nejvíc a dávala si pozor, aby na nějakou takovou příšeru nešlápla. Potměchy byly vždycky tajemnou čtvrtí…

Děda, maminčin tatínek, jí vyprávěl, že za starých časů skoro ve všech uličkách Potměchů strašilo. Plížily se jimi průsvitné bludičky-sklepnice, kolem půlnoci děsil opozdilce Kulhavý pavouk, za úplňkových nocí bylo slyšet vytí Kamenného vlka, na zavřená okna bušil holí Bezhlavý tulák a žádal hospodyně, aby mu uvařily krupicovou kaši. Když bylo dlouho sucho, ničil lidem spánek naříkavý pláč černé Hastrmanské kočky. Zůstala v Potměchách po vodníkovi, co žil na náměstí v kašně, a pak se v ní z nešťastné lásky k dceři velitele hasičů utopil. Za plískanic, kterým se odjakživa říká psí počasí, běhal uličkami sprostý Dvouhlavý pes a ukrutně nadával… Strašidel bylo ještě mnohem víc. Děda na ně věřil, maminka jen trochu a táta vůbec. Říkal, že jako učitel musí bojovat proti nesmyslům.

Zuzanka si na tohle všechno vzpomněla, protože procházela bývalým Slepičím trhem, na jehož konci stojí dům U Velkého Pidimuže.

Správná odpověď: Miloš Kratochvíl

U jednoho velkého města bylo jednou jedno zahradnictví a v tom zahradnictví, ve žlutém domku se zelenými okenicemi, měli chlapečka Radovana. Vám, kteří jste četli první knížku o Radovanovi, nemusím nic vykládat. Vy dobře víte, že to je malý kluk, který vyrůstal mezi hlávkovým salátem, kedlubnami a okurkami. A víte taky, že je to chlapeček zvědavý, který se každé ráno probouzí natěšený, co nového se asi stane. Ale nejlepší na něm je, že když to jen trochu jde, tak se raduje. Proto mu taky říkají Radovan, i když vlastně Bohoušek.

Správná odpověď
 
Když Trautenberk za toho velkého sucha, chtěl vodu lidem prodávat – jako by voda odjakživa nepatřila všem jako slunce či povětří – vzbouřili se Anče, Kuba i hajný: „A to zas prrr, milostpáne, vydělávat na lidský nouzi je proti všemu svědomí, v tom vám pomáhat nebudeme.“

Správná odpověď

Lišku jednou napadlo, že si s čápem zažertuje. Pozvala ho tedy do své nory na oběd. Když čáp přišel, nabídla mu na mělkém talíři skvělou polévku.

 „Mmm, ta je dobrá,“ chválila ji liška a hltavě ji chlemstala z talíře. „Chutná ti příteli?“ „Co já vím?“

Správná odpověď
Byla nebyla kdysi kdesi jednou jedna ves. V té vsi chalupa a v chalupě děda Lebeda a dva kluci. Jája s Pájou.

Děda Lebeda byl – abyste věděli – vysloužilý námořník. Zbrázdil Severní i Jižní oceán a samosebou i oceán Západní a Východní.

Správná odpověď
 

Žili byli dva kosí bratři. Žádní svatouškové. Starší Josef za osmnáct, mladší Václav přesně bez dvou za dvacet. A zrovna dnes se nemohli dočkat rána. Do města totiž přijel cirkus. A u takové události oni přece nemohou chybět!

Správná odpověď
Dnes je pro malou korálovou rybku Nema velký den. Jde poprvé do školy! Ale jeho otec Marlin, který si dělá starosti, si není jistý, jestli má Nemo začít do školy tento rok. Nemo má jednu ploutev menší než druhou, a proto není nejlepší plavec. Marlin ztratil Nemovu matku Koral, když byl Nemo ještě malá jikra.

Správná odpověď
 
Po Vaškově čtvrtce ujížděl červený vláček, z komína stoupal bílý kouř a z oken se vykláněli táta, máma a kluk.

„No tak, Vašku, kam jedeš s tátou a s mámou?“

Vašek se hluboce zamyslel. Tatínek mu napsal, že je to tajemství.

„No tak, Vašku?“ zvýšila hlas Jedličková. „Ty neumíš mluvit?“ Vašek uměl mluvit, ale nemohl popadnout dech. A náhle jako blesk z čistého nebe ho osvítila spásná myšlenka. Oči se mu rozsvítily radostí nad svým vlastním dobrým nápadem. „Kam jedu s tátou a s mámou? Přece NA SVATEBNÍ CESTU!“

Správná odpověď

Jednou jeden kocourek se jmenoval Damián. Za mámu měl kočku Jepinku a za bratra kotě Žužlíka. Za jednu tetu měl bitevní kočku Pitipačku a za druhou tetu měl pyšnou kočku Terezu. Bydleli v kočičím městě, prostřední ze tří ulic. A protože třikrát devět je dvacet sedm, bydlelo tam s nimi ještě sedmadvacet koček.

Správná odpověď
Zrzečka vyběhla zase nahoru, rovnou do doupátka. Samou starostí se zapomněla nasnídat, narychlo snědla nějaký oříšek, ještě z loňské zásoby, a honem zase ven. Jen vystrčila čumáček a div nevrazila do tetky Straky.

Správná odpověď

 
Jednou chodil světem medvědář Kuba Kubikula a ten chlapík měl veliké potíže se svým medvědem Kubulou. Medvěd byl hajdalák a mlsoun. Nečesal se, nemyl a chodil jako ledajaká opice.

Správná odpověď

 
Proč se s námi Země točí?

Proč má člověk jen pár očí?

Proč a proč a proč?

Proč mám všecky slušně zdravit?

Proč jsem Jakub a ne David?

Sbor: Pro slepičí kvoč!

Správná odpověď

 
„Dnes máme volno,“ řekl Tomy, když s Anikou přišli k Pipi. „Ve škole je velký úklid.“

„A podívejme se!“ rozkřikla se Pipi. „Další nespravedlnost! Já žádné volno nedostanu, a taky bych na to měla právo. Jen se podívejte, jak je to tu neuklizené.

Správná odpověď
Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo, ale anžto to mělo jen pár ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že to je psisko, a protože jsme si přáli mít psí holčičku, dali jsme tomu jméno Dášenka.

Správná odpověď
 
A byla zima a padal sníh. Křemílek s Vochomůrkou seděli u stolu. Chvíli si povídali, chvíli zpívali, chvíli mlčeli a nakonec Křemílek povídá: „Už nevíme co, a zima bude dlouhá. Dojdi, Vochomůrko, k slepici pro vejce. Posadíme ho na třetí židli. Vejce je šišaté a bude s ním veselo“.

Správná odpověď

„Paní kolegyně, pojďte na okamžik,“ řekl pan profesor. „To je Kája Berka a Aleš Chvojka…Mají zajímavý problém!“

„Žváčková,“ řekla paní docentka a prohlédla si kluky. „Nechodíte do třídy s naším Viktorem?“ „Ano prosím!“ „Tak k věci!“ řekl pan profesor. „Hoši se zajímají v které části mozku bych si našel centrálu, kdybych chtěl někoho ovládat.“

Správná odpověď
Maminka stála u okna a četla psaní od babičky z Koníkovic. Na konci bylo napsáno:
Přivezte nám Honzíka! Našemu dědovi i mně se po něm moc stýská. Vždyť u nás nebyl tak dlouho. Švestky na zahradě už načisto změkly a letní jablka padají. Nemá je kdo sbírat.

Správná odpověď


Žbluňk a Kvak šli dolů k řece.
„Dnes je zrovna den na pěkné zaplavání,“ liboval si Kvak. „Ano,“ řekl Žbluňk . „Půjdu tady za ty bavlny a převléknu se do plavek.“

Správná odpověď

„Cože?“ Zvolal ještě o stupeň udiveněji, než prve, „ a vaším druhým svědkem je pan Aramis?“

„Zajisté. Cožpak nevíte, že my nepodnikáme nic jeden bez druhého a že nám mezi mušketýry i v gardě, u dvora i ve městě říkají Athos, Porthos a Aramis čili nerozluční? Ovšem, vždyť vy pocházíte z Dax nebo Pau…“

Správná odpověď

 

 Pátkův otec nechtěl věřit, že je na světě. Byl přesvědčen, že si pro něj přišel Pátkův duch spolu s duchem tohoto bílého muže, je snad již teď v posmrtném životě u boha ohně. Pátkovi dlouho trvalo, než otci vysvětlil, že ani on, ani Robinson nejsou duchové, ale že ho právě zachránili od jisté smrti.

Správná odpověď

 

Bystrouška neběžela, letěla zvolna jako v podzim lístek z javora a šklíbila se spokojeně:

„Spravuj si včílka svůj nos, já spravím tvoju nůšu.“ Hypolit Harašta konečně zase vstal, ale nohy se mu chvěly a jeho tělo trnulo v kříži, lopatkách a mnoha jiných místech.

Správná odpověď

 

Šel tatínek do lesa,

že si kloučka vytesá.

pařízek si našel v lese,

tesal, řezal, najednou

kořínky se nadzvednou

a pařízek se rozběhne.

 

Domů s tatínkem si kráčí,

tatínek mu sotva stačí,

maminka se raduje,

chtěla kloučka, už tu je.

 

Pekáč buchet upekla mu,

na zem ustlala mu slámu,

radují se, zpívají,

Otesánek jí a jí

a najednou rozhlédne se,

zívne, na mámu se třese.

Správná odpověď

 

„Snad ho ty roupy přejdou, až se trochu proběhne,“ sklesle mínil Kašička a postavil panáčka na zem. Panečku, to si dal! Pinocchio poskočil, zarejdil po světničce, a než se Geppetto vzpamatoval, vyběhl ze dveří, jen se mu za patami prášilo.

Správná odpověď

 

Rozčílená Saxana tedy jen povzbuzovala Honzu tenkým syčením a prskáním a zatínala drápky do okenního rámu. Honza byl silný a za chvíli se zdálo, že budou kluci žádat o milost. Pak se ale v pokoji objevil Čenda. Tři na jednoho! To už dopadlo pro Honzu špatně.

„ Neškodilo mu to,“ řekl Čenda, když už seděl Miky Honzovi na břiše a kluci mu svírali ruce a nohy.

Správná odpověď

 

V pondělí ráno, když všichni odešli a jen Vavřena zůstal, pravila mu všecka sklíčená:

„ Pane Vavřeno, po celou noc jsem nespala. Je to pravda, co mi Řezníčková povídala?“ „Copak?“

„ Že vy, pane Vavřeno, a pan Frybort jste to všechno nastrojili.“ „Ale slečno Elis, jen se nelekejte. Pouhé klepy.“

Správná odpověď

 

Záhy doběhli druzí dva koně a tiše stanuli opodál, jako by očekávali povely. „Musíme okamžitě do Meduseldu, síně vašeho pána Théodena,“ oslovil je vážně Gandalf. Kývli hlavami. „Čas spěchá, a proto s vaším dovolením, přátelé, pojedeme na vás. Prosíme vás, abyste běželi plnou rychlostí, jaké jste schopni. Hasidel ponese Aragorna a Arod Legolase.

Správná odpověď

 

Okolo lesa pole lán,

Hoj jede, jede z lesa pán,

Na vraném bujném jede koni,

Vesele podkovičky zvoní,

Jede sám a sám.

 

A před chalupou z koně hop!

A na chalupu klop, klop, klop!

Hola hej! Otevřete mi dveře,

Zbloudil jsem při lovení zvěře,

Dejte vody pít!

Správná odpověď

 

Tím vyřknutím bylo všecko počínání děvčete vysvětleno a omluveno, ale mělo ten následek, že se jí vesničané buď štítili, buď báli, a jen několik duší ji opravdu milovalo. Kdo ji chtěl hodně pozlobit, řekl jí „divá Báro!

Správná odpověď