CS EN DE

Mezinárodní den koček

Mezinárodní den koček připadá od roku 2002 na 8. srpen a vyhlásil ho Mezinárodní fond ochrany zvířat. Slaví se na celém světě a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí.

Tipy pro šťastný a spokojený kočičí život„Tipy pro šťastný a spokojený kočičí život.“

Kočky jsou nezávislá stvoření, přesto potřebují určitou míru každodenní péče, pozornosti a pochopení. Tento kompletní a praktický průvodce s veselými ilustracemi pomůže dětem kočku lépe poznat a poradí jim, jak o ni pečovat. Najdou v ní ale také skvělé nápady na hry, jako například Past na pamlsky, a návody na výrobu jednoduchých hraček.

 
Tajemství kočičího světa jsou tu pro vás„Tajemství kočičího světa jsou tu pro vás.“

Kdyby vaše kočička uměla mluvit, co by asi tak řekla? Knížka vám mimo jiné pomůže pochopit, proč vaše milovaná kočka přede, jak dává najevo, že si chce hrát, nebo proč se pořád olizuje! Naučte se mluvit kočičí řečí, abyste svou kočku přiměli dělat právě to, co chcete: aby si s vámi hrála, aby věděla, kde má píseček, případně aby pochopila, že je čas jít na pelíšek.  Zanedlouho už budete své kočičce rozumět přímo dokonale. Všechny kočky mluví.

Jednoduchý průvodce péčí o kočičího kamaráda„Jednoduchý průvodce péčí o kočičího kamaráda.“

V této bohatě ilustrované knížce se děti prostřednictvím půvabných obrázků doprovázených krátkými výstižnými texty dozvědí o kočce všechno, co by měly znát, mají-li toto zvířátko doma. Poznají, jak se o kočku starat, co ke svému spokojenému životu vyžaduje, co znamená, když přede nebo vrčí, když si čistí svůj kožíšek, z čeho se skládá její tělo, jaké kočičí rasy existují, jak se z koťátka postupně stává kočka, co všechno kočky umí a co celý den obvykle dělají.

René Goscinny

René Goscinny byl francouzský spisovatel, humorista a scénárista kreslených seriálů s postavou Asterixe. Narodil se 14. srpna 1926 v Paříži do rodiny polského chemika a maminka Anna pocházela z Ukrajiny.

Když mu byly dva roky, otec dostal pracovní nabídku do Argentiny, kam se celá rodina přestěhovala. V Buenos Aires prožil dětství společně se svým o šest let starším bratrem. Chodil tam do školy, vystudoval francouzské gymnázium. Často bavil své spolužáky, aby skryl svoji plachost. Tam získal základy pro svoje knihy o Malém Mikuláši. Začal kreslit a psát do šuplíku.

Po maturitě mu náhle umřel otec, a aby nebyl na své matce finančně závislý našel si práci jako asistent účetního. O rok později navíc díky svému talentu získal pozici juniorského ilustrátora. Goscinnyho nejvíce proslavily kreslené příběhy s postavičkami Asterixe, Obelixe a dalších Galů, které kreslil Albert Uderzo. Tyto příběhy byly přeloženy do 107 jazyků a patří k nejčtenějším knihám na světě. K dalším jeho kresleným seriálům patří Lucky Luke, Indián UMPA – PA a další. Založil také Studios Idéfix kde vznikla řada animovaných filmů: Asterix a Kleopatra, Daisy Town, Daltonovi na výletě …

Zemřel 5. listopadu 1977.

René Goscinny

Mezinárodní den tygrů

Mezinárodní den tygrů byl určen na 29. července během mezinárodního Summitu tygrů v roce 2010. Jeho cílem je upozornit na nutnost ochrany tygrů a jejich přirozeného životního prostředí.

Mezinárodní den tygrů„Pro všechny, které láká poznat svět zvířat.“

Výpravná obrázková kniha o známých i méně známých zvířatech – huse, zebře, mustangovi, lvovi, tygrovi, orangutanovi a mnoha dalších, bohatě ilustrovaná a kromě základních informací plná zajímavostí, kvízů a zábavných úkolů.Mezinárodní den tygrů„Seznamte se s mrštnými a nebezpečnými predátory.“

Jednotlivé kapitoly popisují různé strategie predátorů - mnozí z nich jsou vybavení účinnými zbraněmi, jako jsou zobáky, zuby, drápy a pařáty či výjimečné smysly, jiní spoléhají na velikost, sílu či rychlost, jed nebo smrtící sevření, popř. na týmovou spolupráci pod heslem "v množství je síla", hodí se i důmyslné pasti a skrýše. Druhá část knihy seznamuje čtenáře s jednotlivými skupinami predátorů (kočkovité nebo psovité šelmy, medvědi, žraloci, krokodýlové, dravci a sovy) a prostředím, kde žijí: deštný prales, poušť, polární oblasti, korálový útes, stepi a savany.Mezinárodní den tygrů„Objevte tajemný svět zvířecí říše.“

Tato obrazová encyklopedie odhaluje všechna tajemství života zvířat, zejména savců. Seznamuje s vědeckým uspořádáním přehledu savců, s jejich rozdělením do řádů, čeledí a druhů. Přináší mnoho dosud nepoznaného a zajímavého o životě, zvycích, potřebách i zvláštnostech jednotlivých zvířat. Velkou pozornost věnuje ohroženým druhům, jichž na Zemi stále přibývá.

Martina Drijverová

Martina Drijverová je česká spisovatelka, která píše knihy především pro čtenáře od tří do šestnácti let. Nejraději píše pro děti, protože ty, na rozdíl mnoha dospělých věří na zázraky.

Narodila se 10. července 1951 v Praze. Otec pocházel z Nizozemska a krátce po jejím narození rodinu opustil a vrátil se zpátky do své vlasti. S otcem byla v kontaktu jen prostřednictvím dopisů. Znovu se setkali, když jí bylo patnáct let. V dětství ho brala jako hodného strýčka a cestu si k sobě našli víc, až když dospívala.

Martina Drijverová žila s maminkou, babičkou a sestrou v Praze. Maminka v nich podporovala fantazii tím, že jim pravidelně četla (asi do deseti let), vyprávěla jim a nechala je, aby si vymýšlely své příběhy. Do knihovny ji ve druhé třídě přivedla babička. To už měla všechny dětské knížky, které měli doma přečtené. Její oblíbená kniha byla Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem. Dále Děti z Bullerbynu, Verneovky, Tři mušketýři…

Po maturitě v roce 1969 studovala tři roky dějiny umění v Paříži a poté studovala produkci na Filmové akademii múzických umění v Praze. Po studiích vyučovala francouzštinu, tlumočila a překládala. Pracovala také v dětské redakci Československého rozhlasu v Praze. Přispívala do řady dětských časopisů – Sluníčko, Mateřídouška, ABC mladých techniků a přírodovědců. V roce 1987 se stala spisovatelkou z povolání.

Za svou tvorbu získala několik literárních ocenění. V roce 2003 byla oceněna její kniha Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř nejen na soutěži Čteme všichni Cenou učitelů za přínos k rozvoji čtenářství, ale také v rámci literární a výtvarné soutěže Zlatá stuha.

Martina Drijverová

Světový den oceánů

Světový den oceánů připadá na 8. června a vyhlásila ho OSN na konferenci v Riu de Janieru v roce 1992. Slaví se však od roku 2008.

Úkolem tohoto dne je připomínat, jak jsou pro nás oceány a moře důležité. Ovlivňují celou planetu a rozhodně bychom na to neměli zapomínat a oceány znečišťovat. I když žijeme na souši, jeho další znečišťování by pro nás mělo nedozírné důsledky.

Oceány

„Vydej se na průzkum oceánů.“

Jak kdysi žili námořníci? Jak vznikají obrovské vlny? Která mořská ryba je nejrychlejší? Jak loví žraloci? Kniha z edice Na vlastní oči oživuje oceány podle nejnovějších vědeckých poznatků za pomoci trojrozměrně působících ilustrací, které mladým čtenářům pomohou utvořit si obraz o životě v oceánu.
Moře a oceány

„Dozvíte se odpovědi na všechny své otázky?“

Co je to šelfové moře? Jak jsou dnes vybaveny výzkumné lodě? Proč je mořská voda slaná? Rainer Cummenerl, novinář zabývající se vědeckými tématy, který se sám zúčastnil několika oceánografických expedic, odpovídá v tomto dílu encyklopedické řady CO-JAK-PROČ na otázky týkající se nejen živočišného a rostlinného světa v mořích, ale i historie, metod a nejnovějších poznatků oceánografických výzkumů. Přitom důrazně upozorňuje na nebezpečí, které hrozí moři a jeho obyvatelům ze strany člověka.
Oceán

„I my se můžeme podílet na ochraně oceánů.“

Kniha se zabývá nebezpečím, která hrozí oceánům na naší planetě. Radí, jak se aktivně podílet na jejich ochraně. Seznamuje s celosvětovými akcemi nabízejícími praktické možnosti, jak uchovat zdraví oceánů a celé naší planety. Nabízí seznam světových i našich organizací, které se zabývají ochranou životního prostředí.


Eduard Štorch

Narodil se 10. dubna 1878 v Ostroměři u Hořic. Otec pracoval jako dozorce parního stroje ve vodárně a proto bydleli na samotě u lesa u vodárny, která byla oddělena od vesnice řekou Javorkou. Rodina se často stěhovala a tak malý Eduard vystřídal několik škol. Škola ho bavila, rád četl, učil se hrát na housle a svou první povídku napsal o mořských rybářích.

V roce 1889 nastoupil na c. k. vyšší reálnou školu v Hradci Králové. Tam ho nebavilo kreslení a nešla mu němčina. Velmi si vážil svého třídního učitele, který byl sice přísný, ale po vyučování se snažil být jejich přítelem a pořádal pro ně různé výlety. V 15 letech se rozhodl, že se stane učitelem. Po gymnáziu studoval na učitelském ústavu, kde roku 1897 maturoval a stal se učitelem. Učil na několika školách ve východních a severních Čechách.

Eduard Štorch byl velice všestranný člověk. K jeho zájmům patřila archeologie, činnost pedagogická, spisovatelská, osvětová a novinářská. Byl vynikající pedagog, usiloval o spojení školy s pobytem dětí v přírodě, vedl kurzy plavání, bruslení i skautský oddíl, organizoval a vedl lyžařské kurzy pro učitele a mládež. Bojoval také za reformu vyučování dějepisu. Chtěl, aby se žáci neučili jen strohá fakta a letopočty, ale aby poznávali celkový život té dané doby. Proto v roce 1935 společně s Karlem Čondlem postupně vydával trojdílnou učebnici dějepisu Pracovní učebnice dějepisu pro školy měšťanské.

Za první světové války byl zařazen do vojenského zdravotnictví. Poté tři roky pracoval jako školní inspektor v Bratislavě, ale pak se vrátil do Prahy. Po vážném úrazu částečně oslepl a v roce 1939 odešel do penze. V dalších letech se věnoval literární tvorbě pro děti a mládež. Jeho nejznámějším dílem jsou Lovci mamutů s obrázky malíře Zdeňka Buriana. Dále napsal: Osada havranů, Minehva, U veliké řeky… Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a některé i zfilmovány. Zemřel 25. června 1956.

Eduard Štorch

Adolf Born

Narodil se 12. 6. 1930 v Českých Velenicích do česko - maďarské rodiny. Když mu bylo pět let, přeložili tatínka, který byl železničářem do Prahy, kde žil celý svůj život.

Jako kluk obdivoval ilustrace Zdeňka Buriana a pokoušel se o své vlastní obrázky. Na gymnáziu už věděl, že se chce věnovat výtvarné tvorbě. Na škole mu nešla matematika a spolužáci mu dávali opisovat úkoly, ale u tabule prý nikdy nic neuměl.

Po gymnáziu vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Začínal jako ilustrátor a karikaturista. A v roce 1960 byl již známý skoro po celém světě. Spolupracoval s televizním a filmovým scénáristou Milošem Macourkem, se kterým vytvořili Macha a Šebestovou. Jeho dcera Erika měla dlouhé blond vlasy jako Šebestová a její bratranec nosil brýle jako Mach. Jména jim vymyslel Miloš Macourek. Dále opičku Žofku nebo Robinsona. Společně za třicet let udělali na šedesát snímků.

Ilustroval přes 250 knih převážně pro děti. Jeho kresby najdete v knížkách Jiřího Žáčka, Zdeňka Svěráka, Vojtěcha Steklače, Martiny Drivjerové, Astrid Lindgrenové, La Fontaina….

Rád cestoval hlavně po Skandinávii, Turecku nebo Řecku. Měl obsáhlou sbírku pokrývek hlavy z celého světa.

Za své dílo obdržel mnoho domácích i zahraničních ocenění. Vyznával heslo: „Život je nekonečná legrace“.

Zemřel 22. 5. 20216.

Adolf Born

Evropský den Slunce

Z původního Dne Slunce se vyvinuly Evropské dny Slunce, které připadají na neděli 16. května. Poprvé byly ustanoveny v roce 2008 a každoročně se rozšiřují do více jak 19 evropských států, u nás se slaví od roku 2012.  Jejich smyslem je si připomínat význam Slunce nejen pro naši planetu, ale i pro náš organismus. Světlo je zdrojem 99% energie na Zemi a život jen na něm závislý. V poslední době se začíná využívat sluneční záření k výrobě tepla a elektřiny jako obnovitelný zdroj energie. A jak se říká: „Kam nechodí Slunce, tam chodí lékař“.

Naše Slunce

„Zajímavé čtení pro zvídavé čtenáře.“

Vše o Slunci v malé encyklopedii z edice OKO pro děti.
Vesmír

„Vydejte se za hranice našeho světa a objevte tajemství vesmíru.“

Jak vznikl vesmír? Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem? Kdy byla objevena existence galaxií? Kdo byl prvním člověkem, který cestoval do vesmíru?  Jaké jsou kosmické programy? Odpovědi na všechny otázky najdete v této knize.Jak funguje vesmír„Záhadný vesmír.“

Tato kniha ti otevře průhled k vědě o vesmíru od nejmenších částic přes supernovy až k černým dírám a nabídne ti příležitost poznat základní názory o vesmíru. Cesta ohromnými prostory vesmíru Pokud chceš vědět, proč přichází na Marsu jaro, jak se rodí hvězdy, proč jsou na Slunci bouře, najdeš v této knize srozumitelné vysvětlení doprovázené názornými obrazy včetně fotografií, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled.               

Radek Pilař

Narodil se 23. dubna 1931 v Písku jako Radomil Vojtěch Rokůsek svobodné sedmnáctileté matce. Vyrůstal v domku, kde o něj kromě maminky pečovali prarodiče, kteří dceři pomáhali s jeho výchovou. Babička mu vyprávěla pohádky, děda ho bral do přírody. Od malička se u něho začalo projevovat výtvarné nadání. Už ve dvou letech nakreslil maminku, a když začal chodit do skautu, vedl si bohatě ilustrované deníky plné klukovských dobrodružství.

Během druhé světové války se po 11 letech ozval jeho otec s přáním oženit se. Maminka nabídku přijala a on dostal příjmení Pilař. Za války rodina žila v Táboře, kde měl otec továrnu na knoflíky. Rodiče se, ale po třech letech rozvedli a Radek se po válce společně s maminkou vrátil k prarodičům do Písku, kde byl přijat na reálné gymnázium.

Po maturitě studoval Akademii výtvarného umění v Praze. Je spoluzakladatelem časopisu pro děti Sluníčko a přispíval do Mateřídoušky. První ilustrace mu vyšly v knize Rybky, ptáčci proměnáčci ve Státním nakladatelství dětské knihy. K jeho nejznámějším kresleným postavičkám patří loupežník Rumcajs, kterého nakreslil podle literární předlohy Václava Čtvrtka a postava Večerníčku, který se na obrazovce poprvé objevil v roce 1965. Pro děti ilustroval na 50 knížek, které vyšly po celém světě a za svoji mnohaletou činnost získal mnoho domácích i zahraničních cen a vyznamenání. Zemřel 7. února 1993.

Radek Pilař

Mezinárodní den Země

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Původně se dny Země konaly při oslavách jarní rovnodennosti 21. března a oslavovaly příchod jara. Dnes jde o ekologický svátek, který má upozornit lidi na dopady životního prostředí.

Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy John McConner začal volat po vzniku Mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. První Den Země se slavil 22. dubna 1970 v San Franciscu. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Stal se tak největším svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru nebo národnost.

Od roku 1990 se slaví i v České republice. Cílem dnešních oslav Dne Země je upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí.

Jak se vyznat v klimatu„Všechno, co děláme, má na naši planetu vliv.“

Je opravdu stále tepleji? Pocítí vůbec člověk rozdíl jednoho stupně? Bohatě ilustrovaná encyklopedie pro děti mladšího školního věku popisuje všechno důležité kolem klimatu: jeho rozdíl s počasím, proč existují klimatická pásma či roční období, podle čeho poznáme, jaké počasí bylo v minulosti, i rozmanité ekologické problémy: co jsou skleníkové plyny a jak vznikají, jak můžeme šetřit přírodu a přírodní zdroje, jak vyrábět obnovitelnou energii, jaký důsledek mají klimatické změny i k jakým rozhodnutím v této oblasti v poslední době došlo.


Příběh odpadu„Vysvětlete malým průzkumníkům, jak přírodu nezahltit odpadem.“

Honzík rád navštěvuje babičku a dědečka, kteří ho vlídně provázejí při cestách za poznáním zajímavostí v okolí. Tentokrát se Honzík spolu s kamarádem Tondou snaží zjistit, kde se bere tolik odpadu a zda je možné ho znovu účelně využít. Chlapci se ptají, kam se odpad ukládá a proč ho třídíme, co se stane s odpadky odhozenými v přírodě. Honzík se podívá do sběrného dvora, třídírny odpadů, s prarodiči se stará o kompost na zahradě a naučí se, že přírodě nejvíc pomůže, když s ničím nebude plýtvat.Proč se mám starat o naši planetu„Opravdu může jeden člověk něco změnit?“

Planeta Země existuje už několik miliard let. Měla by tedy leccos vydržet, tak jaké může mít potíže? Potíže spočívají v tom, že dochází k určitým změnám, které ale nepřicházejí přirozeně a pozvolna, jako tomu bylo dřív. Dějí se rychle a zpravidla za to může lidská činnost. Člověk by měl být ze všech živých tvorů nejchytřejší. My lidé umíme obdělávat půdu, stavět města, továrny i vyrábět letadla. Všechny tyto činnosti však škodí planetě i jejím obyvatelům. Jaké konkrétní klimatické změny probíhají? Proč je třeba šetřit energií? K čemu je dobrá recyklace?

Strana 1 z 19