Líbila se mi vstřícná atmosféra, perfektní organizace všech přednášek, různá témata z různých oblastí…
Jsem vždy velmi spokojená a přednášky mají vysokou úroveň.
Děkuji za vše všem z knihovny! Díky kamarádce jsem chodila letos poprvé, všechny přednášky byly zajímavé, vždy jsem se těšila na další… Velmi příjemné organizátorky, hezky strávený a obohacující čas…
Líbily se mi všechny přednášky a přístup zaměstnanců knihovny, jak se o nás starají a vše je promyšlené včetně výletu.
V úterý 12. května 2026 se celkem 110 posluchačů Akademie třetího věku zúčastnilo dlouho plánovaného poznávacího výletu do Žďáru nad Sázavou. Ačkoliv počasí bylo chladné a podmračené, účastníkům nechyběla ani dobrá nálada, ani zájem o objevování nového.
Program zahrnoval prohlídku poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jedné ze staveb geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jemuž byla věnována poslední přednáška akademie. Čisté linie a hra světla a symbolů v interiéru kostela na všechny hluboce zapůsobila. Větší část dne pak účastníci, rozdělení do tří skupin, strávili v Zámku Žďár nad Sázavou. Absolvovali zajímavou prohlídku interiérů i exteriérů této památky, která byla původně cisterciáckým klášterem a nyní je v majetku rodu Kinských, který se o ni pečlivě stará a postupně ji obnovuje. Pro zájemce byla zařazena i návštěva Muzea nové generace, které si mohli projít vlastním tempem a seznámit se v něm s příběhem tohoto nevšedního místa prostřednictvím audionahrávek a interaktivních exponátů.
Mezi řízeným programem byl dostatek času na odpočinek a popovídání v zámecké kavárně, nákup drobností v obchůdku a chutný oběd, který byl díky ochotě zdejšího personálu připraven a servírován přímo v prostorách zámku. Kdo chtěl, mohl se projít po hrázi Konventského rybníka až na Zelenou horu a pokochat se krásným výhledem do zvlněného kraje Českomoravské vrchoviny.
Výletem do Žďáru nad Sázavou vyvrcholil letošní již 18. ročník Akademie třetího věku při Městské knihovně Znojmo. Zapsalo se do něj rekordních téměř 140 účastníků, kteří si vyslechli celkem osm zajímavých přednášek. V podzimním semestru se setkali se spisovatelkou Petrou Dvořákovou, která sdílela své zážitky a zkušenosti z psaní knih, prohlédli si historické pohlednice Znojma a okolí s Miloslavou a Kateřinou Klimtovými, dověděli se překvapivé informace o umělé inteligenci od Petra Škyříka a díky poutavému vyprávění a fotografiím Pavla Klvače navštívili kavárny střední Evropy. Jarní semestr otevřel Milan Zacha Kučera s příběhem herce Oldřicha Nového, historik Jiří Kacetl provedl přítomné ranými dějinami Znojma před založením města, cestovatel Bronislav Mikulášek pozval posluchače na dobrodružnou výpravu s Okurkou Cestovatelkou do severní Indie a vše završila přednáška Stanislava Růžičky o Janu Blažeji Santinim-Aichelovi a jeho originálním díle.
Nezbývá než poděkovat nejen přednášejícím, ale zejména všem seniorům a seniorkám, kteří Akademii třetího věku v uplynulém školním roce navštěvovali. Akademie existuje již tolik let právě díky nim – díky jejich touze vzdělávat se a setkávat se s druhými lidmi. Jako knihovna si velmi vážíme toho, že můžeme našim posluchačům zprostředkovávat radost z poznání i sociálních kontaktů, a již nyní se těšíme na 19. ročník, který zahájíme v Kině Svět v pondělí 7. září 2026. Přivítáme mezi námi dr. Gabrielu Kalinovou z Klubu přátel Rakouska s přednáškou o Raineru Maria Rilkem, největším německojazyčném lyrikovi z českých zemí.
Pokud se chcete do Akademie třetího věku zapsat, stačí v nadcházejících měsících stáhnout z webových stránek Městské knihovny Znojmo přihlášku a vyplněnou ji spolu s poplatkem přinést na první přednášku. Případně se můžete pro více informací zastavit v knihovně. Těšíme se na vás!
![]()
![]()
![]()

