Novodobý halloween aneb strašáci velkoměsta

12.11.  -  13.11. 2010

Úderem osmé hodiny to všechno vypuklo. Sešlo se nás tady 13.

Chtěla jsem vás přivítat jako duch. Ale už nejste malé děcka. Občanky už máte všichni v kapse a někteří už i zkoušku dospělosti za sebou. Dnešní halloween v knihovně bude trochu jiný. Nenavštíví nás žádná strašidla, skřítci, čarodějnice a další příšerky, ale strašáci velkoměsta.

Už slyším, jak si říkáte, co to ta knihovnice zase vymyslela za blbost, jací strašáci velkoměsta?

Většina z nás se s nimi už setkala. Nemyslím tím lidi, osoby.

Ale….

Strašáky velkoměsta  -  alkohol, drogy, cigarety.

Víte, kde na ně můžete narazit -  prakticky všude.

Určitě vy, plnoletí, máte svoji oblíbenou diskotéku, hospůdku, vinárničku. Co kdyby jste mi ji našli na mapě a označili.

Já jsem označila jednu hospodu, ve které jsem v životě nebyla, ale hodně jsem o ní slyšela.

Unavený, zhulákaný, zhulený,

táhnu se  trávou z města,

na zádech strašáky velkoměsta.

Noc jsem strávil v Pajzlu,

můj život je v hajzlu.

Vytváříme kaligramy

I dospěláci si rádi hrají

Návštěva Mary, vdovy po darmošlapovi a vyhlášeném opilci jménem Jack, kterého ani čert do pekla nesmí vzít. Jack od něj dostal jen hroudu žhavého uhlí, kterou vložil  do vydlabané řepy a od té doby mu svítí na jeho věčné putování, dokud neudělá dost dobrých skutků, aby mohl vstoupit do nebe. Mary ho hledá a chce,  aby ji splnil přání. Také lidé dávají k domům světla a čekají na bloudícího Jacka a doufají, že i jim splní jejich přání.

Jacku, Jacku jsi tady? Neznáte někoho Jacka? Ten holomek zase o halloweenu někde chlastá. Hele, mladej nemáš oheň? Co to tu máte? Žluč? Dej to sem!! Lidé mi pijí žluč celý život a teď budu pít já.

Zpráva v tisku o Jackovi - Proč se na svátek dušiček rozsvěcují dýně.

Ve 22.00 hodin jsme se vypravili na nádraží, kde jsme zhlédli výstavu W+V.

Cestou jsme pomalu ztráceli 18náctilété účastníky nevšedního halloweenu. Do knihovny nás přišel sudý počet čtyři. A zábava pokračovala dál. .

Poznáš toto písmeno?

Hodinu po půlnoci jsme zalezli do spacáků a poslouchali pohádku o princezně, kterou napadly strašáci velkoměsta a jak se s nimi dokázala porvat a zvítězit. Četba na dobrou noc  z knihy A. Mikulky Lupiči a policajti.