V této sekci Vás budeme informovat o aktualitách a novinkách z oboru.

V této sekci se budou nepravidelně objevovat zajímavé informace (nejen) z oboru.

pazourekRegionální oddělení v průběhu října a listopadu 2016 realizuje v knihovnách regionu projekt „S mou knihovnou tam a sem projdeme se pravěkem“. Tento projekt je financován z dotačního programu MK ČR Knihovna 21. století a dotace na výkon Regionálních funkcí.

Cílem projektu je podpora dětského čtenářství hravou a zábavnou formou. K tématu existuje nepřeberné množství literatury od naučné po beletrii. Pro lepší orientaci v tématu mohou knihovny vytvořit doporučující seznam.

Dále prohloubení znalostí o místě svého bydliště a jeho historii. Zvýšení povědomí o existenci regionálních muzeí. Aktivizace myšlení návaznými workshopy. Díky nim budou děti moci nabyté znalosti zhmotnit. To, co si člověk „osahá“, lépe si zapamatuje.

Každá knihovna má k projektu celoroční návazné aktivity.

Výstupem projektu bude výstava výtvarných a literárních prací, která se bude konat v lednu 2017 v galerii v Domě porozumění, kterou má ve správě MěK Znojmo.

Zapojené knihovny jsou: Božice, Hrušovany nad Jevišovkou, Jevišovice, Moravský Krumlov a Pavlice.

Lektoři:

Mgr. Monika Mažárová je muzejní pedagog Jihomoravského muzea ve Znojmě, p. o., studovala dějiny umění na Univerzitě Palackého v Olomouci a muzeologii na Masarykově univerzitě v Brně, již 4 roky se zabývá zpřístupňováním regionálního dědictví školním skupinám i veřejnosti, aktivně působí v Komisi pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku při AMG ČR. Její lekce se budou věnovat Pravěku a jeho stopám na Znojemsku.

Lukáš Divácký žije v Brně. Věnuje se underground komiksu, grafice, designu. Je spoluzakladatelem grafického studia Hdartworks. Přispívá do časopisu Bubble Gun. Jeho kresby jsou určeny spíše dospělým čtenářům, je však nakloněn různým druhům spolupráce. Povede workshopy o komiksu jako následovníku nástěnných maleb.

Mgr. Pavel Frind vystudoval hudební vědu a estetiku na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje v Městské knihovně Znojmo v hudebním oddělení a půjčovně pro dospělé čtenáře. Vlastní nesčetnou sbírku nejrůznějších hudebních nástrojů, kterou neustále rozšiřuje. Na každý z nich dovede zahrát. Povede lekce o pravěkých hudebních nástrojích a předvede praktické ukázky.

V příloze Logo projektu a postavička z workshopového komiksu– pravěký chlapec Pazourek.

Poznáš z které knihy pochází tato ukázka?

Poznáš autora tohoto úryvku?  

Správnou odpověď - najdeš za měsíc zde.

Odpovědi zasílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Chcete i vy, zde mít své dílo?

Napište, nakreslete a doneste nebo pošlete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dobré nápady a ostrou tužku,
Přeje knihovnice z vršku.

Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.

Kniha
Dá vám spoustu dobrých rad, naučí nás plakat a také se smát. V knihách je všechno, co jen chcete. Bydlí v knihovnách seřazené do polic a je jich pořád víc a víc.
Březinová Ivona. Obrázková encyklopedie pro nejmenší

Smyslem knihovny není hromadění knih, ale lidé, kteří tam chodí za věděním, krásou či odpočinkem.
Knihovna jako instituce národní (1928)

Albatros oslavil v loňském roce 60 let svého vzniku a že je to opravdu kvalitní nakladatelství vydávající senzační a zajímavé knihy, o tom svědčí, že obstálo ve velké konkurenci komerčních nakladatelství. V roce 2009 náš knižní fond obohatilo 53 knižních titulů
Albatros

Odpovědi zasílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Knihy jsou školou, a to školou všestrannou školou pro mládež i dospělé, kde učí mnoho moudrých učitelů. Karel Havlíček Borovský.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Návštěvní den: Středa 7:45 - 10:00

Od září mohou žáci této školy navštěvovat knihovnu, kterou pro ně v jejich prostorách zřídila Městská knihovna Znojmo.
Čtenáři zde najdou knihy různých žánrů – pohádky, dívčí romány, ale také encyklopedie….
Vybrat si mohou z 2000 svazků knih.
 
Řád knihovny
1. Registrace čtenářů je zdarma
2. Knihy se půjčují na 4 týdny (prodloužit výpůjční dobu je možné o 14 dní)
3. Každý čtenář má svůj čtenářský průkaz. Bez něj nebudou knihy půjčovány
4. S knihami zacházíme opatrně, tedy tak, aby nedocházelo k jejich poškození
5. Ztrátu knihy je třeba nahlásit a domluvit se na způsobu úhrady
6. Na hlavní prázdniny se knihy nepůjčují

     
Dům porozumění na Slepičím trhu (Slepičí trh 275/2), založený v první polovině 16. století a vystavěný v goticko-renesančních formách je dvouposchoďový dům s patrovou arkádovou galerií dvorních průčelí a zajímavými architektonickými a plastickými detaily. Na dvorečku Domu porozumění se nachází vchod do znojemského podzemí. Dům je ve vlastnictví města Znojma.

GPS souřadnice: N 48°51.34920', E 16°2.95290'

Galerie v Domě porozumění na Slepičím trhuGalerie v Domě porozumění na Slepičím trhu


Jeho název naplňuje jeho zaměření - jsou v něm uloženy materiály dokumentující vztahy Znojma s partnerskými městy – Bratislava-Ružinov, Harderwijk, Nové Zámky, Pontassieve, Retz, Strzegom, Torgau, Trento.

Současně je sídlem krásných výstavních prostor v prvním patře, které jsou pro účely galerie využívány od roku 2001. Do května 2008 byla galerie Domu porozumění ve správě odboru školství a kultury Městského úřadu Znojmo. Od června 2008 přešla správa galerie do rukou Městské knihovny Znojmo a stala se tak kromě konferenčního sálu dalším místem pro pořádání kulturně vzdělávacích akcí knihovny.
 

Galerie v Domě porozumění na Slepičím trhuGalerie v Domě porozumění na Slepičím trhu

Osobnosti žijící, působící či jiným způsobem spojené se Znojemskem.

 

Ahojky,

Vítám Vás na stránkách Kalendária. Každý měsíc zde můžete najít vybraná významná výročí regionálních osobností.

Trošku Vám to přiblížím. Po kliknutí na VSTUPTE se přehoupnete na aktuální měsíc, kde se dozvíte o různých osobnostech žijících, působících či jiným způsobem spojených se Znojemskem. Údaje samozřejmě nejsou úplné, slouží jen jako základní informace.

Významné regionální osobnosti najdete pod odkazem OSOBNOSTI REGIONU. Doufám, že mi taky někdo pomůže a pošle svůj referát. Pište na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Pokud použijete můj referátek, nezapomínejte napsat i použitou literaturu! A totéž, pokud mi pošlete Vaše dílko. Díky. Michaela

Kalendárium pro Vás s využitím databáze Osobnosti regionu připravuje Michaela Vrábelová.

Sekce poskytuje informace využitelné zdravotně postiženými osobami, osobami, které se dočasně octly v mimořádně složitých životních podmínkách, seniory a minoritními skupinami obyvatel. Sekce informuje zejména o oblasti sociální péče ve Znojmě – o subjektech poskytujících poradenství a provozujících zařízení sociální péče, stručný popis jejich služeb a kontakty na ně. Je doplněna odkazy na www stránky s příbuznou tematikou :